Jaki wybrać blat kuchenny?

Wygląd kuchni jest bardzo ważny dla każdej pani domu. To ona zatem powinna decydować o tym jak to miejsce ma wyglądać. Jeśli źle będziemy czuli się w kuchni, prace w niej wykonywane będą dla nas nieprzyjemne. Aranżacja kuchni, jest jednak sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie prosimy o radę doświadczonego projektanta wnętrz. Musimy podjąć wiele różnych decyzji dotyczących rozmieszczenia mebli, funkcjonalności pomieszczenia, czy też decyzje związane z wykończeniem wnętrza. Abyśmy mogli być zadowoleni z podjętych decyzji powinniśmy dobrze przeanalizować wszystkie za i przeciw produktu który chcemy zakupić. Tylko wtedy będziemy mogli podjąć w pełni świadomą decyzję. A jak to wszystko ma się do wyboru odpowiedniego blatu kuchennego?

blat-kuchenny

Rodzaje blatów kuchennych

Nie ma mebli bez blatu. Blat kuchenny jest ściśle związany z meblami i jest niezbędny do wykonywania pracy w kuchni. Aby jednak użytkowanie go nie nastręczało nam trudności a przy tym pasowało do pomieszczenia powinniśmy przeanalizować dostępne rodzaje i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Najpopularniejsze są blaty laminowane. Swoją popularność zawdzięczają niezwykle niskiej cenie. Blaty tego rodzaju możemy nabyć w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Blat laminowany łatwo jednak uszkodzić. Płyta wiórowa z której zostaje wytwarzany, nie znosi obecności wody. W miejscach łączenia należy bacznie uważać na to by nie zalać jego powierzchni gdyż może ‚spuchnąć’. Kolejnym rodzajem są blaty drewniane cieszące się dużym powodzeniem. Taki blat możemy olejować, malować i wykonywać inne zabiegi pielęgnacyjne. Znudzeni dotychczasowym kolorem, nie musimy wymieniać całego blatu,a wystarczy go jedynie przemalować. Bardzo ładnie prezentuje się we wnętrzu kuchennym. Nie jest jednak wolny od wad. Jest mało odporny na różnego rodzaju przebarwienia. Jest też łatwopalny.

Dużym powodzeniem cieszą się też blaty marmurowe czyli kamienne. Blaty marmurowe mogą pochwalić się największą odpornością. Są jednak najdroższe. Do wad blatów marmurowych zaliczamy przede wszystkim kruchość. Niektóre płyny mogą go też stale odbarwić.

Osobisty wybór

To jaki blat kuchenny wybierzemy zależy tylko od nas. Z pewnością będzie zależało to od indywidualnych potrzeb oraz funduszy. Bardzo ważne jednak by zapoznać się z wszystkimi wadami i zaletami blatu który wybierzemy. W ten sposób będziemy mogli unikać sytuacji, które mogłyby trwale uszkodzić blat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.