Czy warto korzystać z siłowni zewnętrznych?

Siłownie stają się coraz modniejszym miejscem spędzania czasu wolnego. Ma to związek z faktem, że równie szybko wzrasta zainteresowanie tak zwanym zdrowym stylem życia, którego ważnym elementem jest właśnie aktywność fizyczna. Zainteresowani poprawą kondycji mogą skorzystać na przykład z siłowni zewnętrznych. Czy warto i kto najczęściej wykorzystuje tego typu miejsca? A może jednak lepsze są siłownie tradycyjne?

silownia

Trening pod chmurką

Przyglądając się architekturze miastowej, a przede wszystkim osiedlowej, łatwo dostrzec, że coraz częściej zdobią je siłownie na zewnątrz. Sprzęty ustawiane są zarówno w parkach, jak i na dużych placach przed blokami. Przy czym te pierwsze zdają się być bardziej bezpieczne, gdyż urządzenia ustawiane są na miękkiej murawie. To amortyzuje ewentualny upadek. Poza tym o wiele milej ćwiczy się w otoczeniu natury, niż na szarym betonie. Tego typu kompleksy obejmują sprzęty identyczne do tych, jakie znajdują się w tradycyjnych siłowniach, przy czym każdy posiada nieco inne wyposażenie. Wiele zależy od pomysłowości właściciela, jak i zapewne jego finansów. Najczęściej w skład takiej siłowni na zewnątrz wchodzą: steppery, orbitreki, ławeczki, drążki do podciągania czy drabinki i twistery. Jest to podstawowy sprzęt pozwalający trenować wszystkie partie ciała.

Hit czy kit?

Siłownie w plenerze mają zarówno swoich zagorzałych fanów, jak i przeciwników. Ci pierwsi uważają, że to świetna alternatywa dla siłowni w zamkniętych pomieszczeniach. Dla wielu nie ma przy tym znaczenia panująca aura. Tym bardziej, że urządzenia wykonane są z odpornych na korozję, jak i nienajlepsze warunki atmosferyczne materiałów. Przeciwnicy twierdzą, że takie siłownie na zewnątrz tylko niepotrzebnie szpecą okolicę. Niestety jest w tym sporo prawdy, gdyż bardzo często urządzenia te padają aktom wandalizmu młodzieży. Poza tym według nich, jest to zbędny wydatek, bo i tak niewiele osób korzysta z tych urządzeń. Czy zatem siłownie plenerowe to rzeczywiście strata czasu i pieniędzy? Celem powstawania takich kompleksów z urządzeniami do ćwiczeń, miało być promowanie zdrowego stylu życia. Urządzenia mają też na celu, zachęcanie do aktywności fizycznej. Poza tym takie siłownie na zewnątrz to dobry pomysł dla osób, które wstydzą się swojej sylwetki, a niekiedy także wieku, ale bardzo chcą pracować nad poprawą figury czy odbudową kondycji. Często z urządzeń korzystają też osoby starsze w ramach „rozruszania kości” czy też małej „domowej rehabilitacji”.

Bez względu na to, jak postrzegamy takie siłownie, warto z nich od czasu do czasu skorzystać. Regularne ćwiczenia na pewno z czasem przyniosą zadowalające efekty. Wystarczy spróbować choć przez tydzień, by się o tym przekonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.