Gdzie wyjechać nad wodę?

Na szczęście w naszym kraju nie brakuje malowniczych stron, w których można spędzić wakacje. Jeśli nad morze mamy za daleko można rozejrzeć się za jeziorem, które z reguły znajdziemy w każdym regionie Polski. Pamiętajmy jednak, że jeziora w pobliżu dużych ośrodków przemysłowych i wielkich miast mogą być zanieczyszczone. Gdzie zatem szukać czystych kąpielisk, żeby wyjazd na urlop nie okazał się ekologiczną katastrofą?

Mazury cud natury

Oczywiście mekką wszystkich amatorów jezior w Polsce są Mazury. W okolicach Olsztyna, Ełku czy Giżycka znajdziemy najwięcej ośrodków oferujących wypoczynek nad jeziorem. Zdecydowanie możemy liczyć tu także na czyste kąpieliska, które przed sezonem zostały dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Wiele z mazurskich plaż jest plażami strzeżonymi, które stale nadzorowane są przez ekipy ratowników wodnych. Nierzadko zauważymy też patrole wodne, które dbają o bezpieczeństwo turystów wypoczywających nad wodą. Na pewno duża atrakcją są sporty wodne, które można uprawiać dzięki działającym tu wypożyczalniom sprzętu. Do tradycyjnych kajaków czy rowerów wodnych dołączyły bardziej ekstremalne dyscypliny, takie jak narty wodne lub kitesurfing. Jedyną wadą, którą mogą czasem odczuć przybywający tu turyści są tłumy oblegające najbardziej znane mazurskie stanice takie jak te w Mikołajkach lub w Rucianym Nida. Dlatego wielbiciele ciszy i spokoju mogą spróbować poszukać ich gdzie indziej.

nad-wode

Inne Pojezierza w Polsce

Może warto zapuścić się w mniej znane zakątki kraju i niczym Robinson dokonywać odkryć na własną rękę. Osobom poszukującym spokojnego wypoczynku nad jeziorem warto polecić Pojezierze Drawskie pełne czystych zbiorników wodnych połączanych ze sobą siecią malowniczych rzek. Spływy kajakowe takimi szlakami to prawdziwa przygoda, a jednocześnie wielka przyjemność. Również w województwach Wielkopolskim i Lubuskim występuje mnóstwo jezior, które uroda nie ustępują tym mazurskim, za to z pewnością będą mniej oblegane. Warto dodać, ze wypoczynek nad jeziorem może łączyć przyjemne z pożytecznym, jeśli zabierzemy ze sobą dobrą wędkę i spławik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.